Ayak Tırnak İltihabı Neden Olur?

Tırnakların kenar bölgelerin de ya da alt kısmında iltihaplanma oluşmasına tırnak iltihabı denir. Tırnak iltihabının pek çok nedeni vardır. Genel olarak, bir yaralanma ya da bir darbe sonucun da tırnak batması olur. Mikroplar yerleşir ve iltihap yapar. İltihap kapmış tırnakta, şişlik ve kızarma gibi şikâyetler olabilir. Genel de ayakta görülür. Özellikle başparmak iltihaplanır. İyileşmesi uzun sürebilir. Bundan dolayı, tedavi edilmesi gerekir. İltihap durumu her konu da ciddi olduğu için, ihmal edilmemelidir. Tüm ayakta ağrı sorunu yapabilir.  

Tırnak İltihabının Sebepleri 

Tırnak iltihabının farklı sebepleri olabilir. Bunlar şu şekil de sıralanabilir. 

  • Zayıf Bağışıklık Sistemi

Vücuda dışarıdan gelen zararlı maddelere izin vermeyip, vücudu koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu durumlar da kişi sık sık hastalanır. Tam olarak dinç olamaz. Bundan dolayı bazen çeşitli bölgeler de iltihap olabilir. Bağışıklık güçlendirici besinler tüketmek tırnak ve genel sağlık için önemlidir.

  • Tırnaklarda Şekil Bozukluğu

Şekil bozukluğu olan tırnaklarda, genel olarak batık ve iltihaplanma çok olabilir. Yine yanlış ayakkabılar giymek, dar ayakkabılar giymek ayağı sıkar ve tırnak batar. Bu da zamanla iltihap yapabilir. Ortopedik ayakkabılar giymek, sağlıklı olacaktır. Şekilsiz olan tırnaklar fazla hasar görmez, ayak rahatlar.  Ayak tırnaklarının uzatılmaması gerekir. Tırnak uzadıkça sürekli  batık olur ve tırnak batması tedavisi gerekir.

Tırnak İltihap Nasıl Tedavi Edilir?

Bağışık güçlendirici takviyeler kullanmak tedaviye yardımcı olur. Ayrıca tırnakları güçlendirir ve cildi dayanıklı hale getirir. Tırnak iltihabı için tırnakların ve ayağın temiz tutulması gerekir. Dikişsiz ve pamuklu çoraplar fayda sağlar. Yani temizliğe dikkat etmek gerekir. Ayak ve tırnak bakım ürünleri kullanmak, daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmayı sağlar.

Eğer tırnak darbe sonucu iltihaplandıysa, batık tırnak tedavisi erkenden yapılmalıdır. Bu şişme ve yayılmayı engeller. Duruma göre, yaralanma varsa, bölgeye soğuk uygulama yapılabilir. Her türlü tırnak iltihaplanması durumun da eğer durum da bir düzelme gözlenmezse, bir uzmana görünmekte fayda vardır. Uygulanan ve gerekli olan tedavi yöntemi ile, tırnak iltihabı iyileşir ve hızlı bir şekilde eski haline döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir