Başka Bir Amiral Gemisi Ekran Kartı mı Geliyor?

AMD kısa süre önce Radeon “Big Navi” 6000 serisi ekran kartlarını piyasaya sürdü, üst düzey pazara giriş yaptı ve kendini rekabete karşı iyi konumlandırdı. “Big Navi” grafik kartları, her biri farklı bir sayıya sahip Navi 21 XL (Radeon RX 6800), Navi 21 XT (Radeon RX 6800 XT) ve Navi 21 XTX (Radeon RX 6900 XT) GPU revizyonuna dayanmaktadır.

Gölgelendiriciler / TMU’lar / ROP’lar. En son teknolojiye sahip Navi 21 XTX, 5120 çekirdekli 80 Hesaplama Ünitesi içeren en yüksek performanslı revizyondur. Ancak AMD, Navi 21 XTXH adında başka bir benzer silikon hazırlıyor gibi görünüyor. Şu anda, ek “H” nin ne anlama geldiği bilinmemektedir. Daha fazla CU içeren yükseltilmiş bir sürümü veya belki biraz azaltılmış yapılandırmayı gösterebilir.

Böyle bir GPU’nun dizilime nerede sığacağı belli değil veya sadece onu asla piyasaya çıkarmayan bir mühendislik örneği mi? AMD’den NVIDIA’nın yakında çıkacak olan GeForce RTX 3080 Ti grafik kartına olası bir yanıtı temsil edebilir, ancak bu sadece bir spekülasyon.

Diğer seçenekler, böyle bir GPU’nun, tıpkı Renoir’in “H” varyantında gelmesi gibi, genel dizüstü bilgisayar serisinin bir parçası olacağını öne sürüyor. Daha fazlasını öğrenmek için AMD’nin ne yaptığını bekleyip görmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir