Facebook, Zuckerberg’e 23 milyon dolar harcadı

Facebook Mark Zuckerberg için yaptığı harcamaları artırmış
Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yayınladığı raporda Facebook’un CEO Mark Zuckerberg‘in güvenliği için 23 milyon dolar harcadığını ortaya koydu. Raporda Zuckerberg ve ailesini korumanın maliyetinin, koronavirüs seyahat protokolleri, ABD seçimleri ve artan güvenlik riskleri için alınan personeller nedeniyle 2020 yılında artış gösterdiği ifade edildi.

Firmadan yapılan açıklamada ise, “Mark Zuckerberg‘in kendisi Facebook ile eş anlamlıdır. Sonuç olarak BayZuckerberg ile ilgili olumsuz olaylar doğrudan şirketimizi de etkilemektedir” açıklamasını yaptı . Harcanan bu 23 milyon doların yanında diğer güvenlik masrafları için de ek olarak 10 milyon dolar ayrıldığı, önceki yıl 10.4 milyon dolar olan temel güvenlik maliyetininse 2020‘de 13.4 milyon dolara çıktığı aktarıldı.

Öte yandan yayınladığı mesajda Facebook, 26 Mayıs‘ta gerçekleştireceği hissedarlar toplantısında kendileriyle doğrudan bağı olmayan yöneticilerine kişisel güvenlik hizmeti sağlamak için teklif sunacağını belirtti. Bu hizmetin yönetim kurullarındaki hizmetlerinin bir ödülü olduğunu söyleyen sosyal medya devi, Ocak ve Şubat aylarında kendileriyle doğrudan çalışmayan yöneticilerine kişisel güvenlik hizmeti sundu. Bunda hiç kuşkusuz, ABD seçimlerinin ardından ülkedeki siyasi atmosfer etkili oldu.

Ocak ayında Tech Transparency Project tarafından yayınlanan bir rapor, 6 Ocak’taki Kongre Binası saldırısındaki aktörlerin, olayları planlamak ve koordine etmek için Facebook’taki özel grupları aylarca kullandığını ortaya koydu. Facebook COO’su Sheryl Sandberd de etkinliklerin büyük ölçüde kendi platformlarında organize edildiğini kabul etti.