Facebook’tan sahte hesaplar için yeni adım: Etiket

Facebook, platformdaki milyonlarca kullanıcısı ile en çok kullanılan sosyal medya uygulamalar arasında yer alıyor. Bu çok sayıda kullanıcı ve zamanla teknolojideki hızlı evrim, yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Facebook, özellikle halk arasında kafa karışıklığını ve çevrimiçi öfkeyi önlemek amacıyla kullanıcılara; belirli bir gönderinin ne hakkında olduğu konusunda daha fazla bilgi edinebileceği etiket sistemini ilk başta Amerika olmak üzere tüm dünya için kullanıma sundu.

Facebook etiket sistemiyle gerçek ve sahte hesapları ayırt etmeyi sağlayacak
Facebook’ta bulunan her sayfa ünlü bir kişinin resmi hesabı değil. Sadece mizah ve eğlence kaynağı olarak kullanılan bazı sayfalar da bulunuyor. Ancak kullanıcılar bazen bu noktayı anlayamayabiliyor. Bu durumu gören Facebook, kullanıcılarına yol gösterebilecek etiket sistemine geçiş yapıyor.

Facebook, belirli bir sayfanın ‘kamu görevlisi’, ‘hayran sayfası’ veya ‘hiciv sayfası‘ olup olmadığını belirleyen bir dizi yeni etiketi test ediyor. Bu yeni etiket, gönderilerdeki sayfa başlıklarının altında görünecek ve kullanıcıların hangi bağlamda ve bu belirli gönderilerin neden sayfalarında gözüktüğünü bilmelerini sağlayacak.

Yukarıda paylaşılan sağ taraftaki görselde: “Hiciv sayfaları nedir? Mizah abartısı ve saçmalığı bir noktaya değinmek için insanların sosyal yorumları paylaşmasının bir yoludur. Neden hiciv sayfaları olarak etiketleniyor? Hiciv sayfalarından gelen gönderiler, kamuya mal olmuş kişilerden veya geleneksel haber kaynaklarından gelen gönderilere çok benzer görünebilir. Sayfalar, bu karışıklığı önlemek için kendilerini hiciv sayfaları olarak etiketleyebilir.” ifadelerine yer veriliyor.

Facebook’ta gezinirseniz, belirli bir gönderinin eğlence amaçlı olduğunu anlamayan birçok insan görebilirsiniz. Bu yeni özellik, insanlara gönderinin doğru bağlamını söyleyerek bunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gün boyunca sosyal medyada birçok kez kızgın yorumlar ve nefret bulunuyor. Şirket bu özelliğin bu faktörü bir ölçüde azaltacağını umuyor.