GPU Test Sistemi Güncellemesi Mart 2021

TechPowerUp, web’deki en çok alıntı yapılan grafik kartı inceleme kaynaklarından biridir ve test yöntemlerimizi, oyun seçimimizi ve en önemlisi test tezgahımızı güncel tutmaya çalışıyoruz.

Bugün, TechPowerUp için birçok ilkten birine sahip olan en yeni Mart 2021 VGA test sistemimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Bu, bir AMD CPU ile çalışan ilk grafik kartı test yatağımızdır. “Zen 3” mimarisine dayalı Ryzen 7 5800X 8 çekirdekli işlemciyi kullanıyoruz.

Yeni test kurulumu, hem NVIDIA hem de AMD tarafından en yeni nesil grafik kartlarının performansını en üst düzeye çıkarmak için PCI-Express 4.0 x16 veri yolu arayüzünü tam olarak destekler. Platform ayrıca PCI-SIG tarafından Yeniden Boyutlandırılabilir BAR özelliğini etkinleştirerek işlemcinin tüm video belleğini tek bir adreslenebilir blok olarak görmesini sağlar ve bu da performansı potansiyel olarak artırabilir.

Yeni bir test sistemi, performans grafiklerimizde kullanılan her bir grafik kartının tamamen yeniden test edildiğini müjdeliyor. Yeni kartlara ve oyunlara yer açmak için bazı eski grafik kartlarını ve oyun testlerini atmamızı sağlar. Ayrıca, işletim sistemimizi yenilememizi, test araçlarımızı, oyunları en son sürüme güncellememizi ve gerçek zamanlı ışın izleme ve daha yeni API’ler gibi yeni oyun ayarlarını keşfetmemizi sağlar.

VGA yeniden uyarlaması, TechPowerUp için muazzam bir görevdir. Bu sefer, 3 çözünürlükte 22 oyunda 26 grafik kartını veya kart başına 66 oyun testini test ediyorum, bu da toplamda 1.716 benchmark çalıştırmasına denk geliyor. Ek olarak, ışın izleme testimizi iki ila dört başlıktan ikiye katladık. Güç tüketimi testimizde de artık daha ayrıntılı ve her zamankinden daha derinlemesine bazı değişiklikler yaptık.