Intel 12. Nesil Alder Lake Platformunun% 20 Tek İşlem Parçacıklı Performans Artışı Getirdiği Bildirildi

Intel , geçen hafta 11. nesil Rocket Lake-S masaüstü işlemcilerini henüz duyurdu , ancak sonunda 10 nm’ye sıçrayacak olan yeni nesil Alder Lake-S platformu hakkında bilgi alıyoruz.

Yaklaşan işlemci ailesi için Intel slaytları sızdırıldı ve yeni Golden Cove çekirdek tasarımı ve 10 nm SuperFin düğümünden% 20 oranında tek iş parçacıklı performans artışı iddiası dahil olmak üzere bazı ilginç bilgiler ortaya çıktı.

İşlemciler, küçük, düşük performanslı çekirdekler ve toplam on altı çekirdek için her biri maksimum sekiz olmak üzere büyük, yüksek performanslı çekirdeklerin bir karışımını içeren Intel Hibrit Teknolojisine sahip olacak. İşlemciler ayrıca, hem PCIe 4.0 hem de PCIe 5.0 desteğiyle birlikte DDR4 ve DDR5 4800 MHz uyumluluğuna sahip en son bağlantıyı içerecek.

Intel ayrıca, LGA115X ve LGA1200 soketleri için mevcut soğutma çözümlerini uyumsuz hale getirecek yeni bir paket boyutuna sahip LGA1700 adlı yeni bir soket tipi piyasaya sürecek. İşlemciler ayrıca, PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 destekli yeni bir 600 Serisi yonga setinin yanı sıra USB, SATA ve ağın olağan tamamlayıcısı ile birlikte gelecek.

Giriş seviyesi 600 serisi anakartlar yalnızca 3200 MHz’e kadar DDR4 belleği desteklerken, yüksek kaliteli Z690 anakartlar DDR5 desteği içerecek. Intel, Alder Lake’i bu yılın sonlarında piyasaya sürmeyi planladıklarını doğruladı, ancak masaüstü veya mobil serilerinden bahsedip bahsetmedikleri henüz bilinmiyor.