MSI GeForce RTX 3060 Gaming X Trio İnceleme

NVIDIA bugün GeForce RTX 3060 “Ampere” grafik kartını piyasaya sürdü ve yeni MSI GeForce RTX 3060 Gaming X Trio, şirketin yeni orta seviye teklifinin birinci sınıf yorumu. Geçmişte, NVIDIA, NVIDIA’nın “tatlı noktası” olarak adlandırdığı 9600 GT ile başlayarak, xx60 pazarın ortası serisinden yeni bir grafik mimarisinin oyunculara satışlarının büyük kısmını gerçekleştirdi. Bu segmentteki kartlar, bir oyunu ana akım çözünürlüklerde veya daha düşük ayarlarla daha yüksek çözünürlüklerde oynamanıza izin verecek kadar hızlıdır.

Yeni GeForce RTX 3060, 329 $ ‘lık “tatlı potu” giriş fiyatını veya kabaca Xbox Series S’nin giriş fiyatını koruyor. Masaüstü platformunda yeni 8 nm “GA106” silikonu piyasaya sürüyor ve NVIDIA’nın özel anakart ortaklarının her ikisini de büyütmek için muazzam boşluk payı bırakıyor çip, bu MSI Gaming X Trio kartta olduğu gibi veya temel fiyatı aşan basit tasarımlar bulmak için maliyetleri düşük tutun.

Ayrıca, NVIDIA’nın diğer bir çok popüler kartı olan GeForce GTX 1060 6 GB “Pascal” dan önemli bir performans artışı sunmak üzere tasarlanmıştır. Kart, oldukça yüksek ayrıntılara sahip 1440p oyun veya maksimum ışın izleme ile 1080p oyun sunmak üzere tasarlanmıştır. Ekran çözünürlüğünü artırmak için DLSS 2.0’dan da yararlanabilirsiniz.

Yeni GeForce Ampere mimarisi, yeni Ampere CUDA çekirdeklerini eş zamanlı FP32 + INT32 matematik performansı, önceki nesle göre kesişme performansını ikiye katlayan 2. nesil RT çekirdekleriyle, ışın izlemeli hareket bulanıklığı efektleri için donanımla birleştiren 2. nesil RTX Teknolojisini işaretler ve Yapay zeka çıkarım performansını önemli ölçüde artırmak için sinir ağlarındaki seyreklik fenomeninden yararlanan 3. nesil Tensor çekirdekleri.

GeForce RTX 3060, 3.584 Amper CUDA çekirdeği, 112 3. nesil Tensor çekirdeği, 28 Amper RT çekirdeği, 112 TMU ve 48 ROP ile birlikte gelir. NVIDIA, RTX 2060 üzerindeki bellek miktarını ikiye katlayarak 12 GB’a çıkararak anlaşmayı tatlandırıyor. Bellek veriyolu genişliği ve bellek türü değişmez — 192-bit GDDR6. Hafıza saati 15 Gbps’ye biraz yükseltildi.

MSI, en üst seviye GeForce RTX 3060 Gaming X Trio ile RTX 3060’ı güçlendirir. Bu kart, RTX 3060’a aşırı özellikli bir VRM çözümü ve son derece düşük oyun gürültüsü seviyeleri için optimize edilmiş etli bir Tri Frozr soğutma çözümü ile güç sağlar, isteyebileceğiniz tüm RGB bling ile yüklenir ve takıldığında üst düzey görünümler sunar.

MSI ayrıca, maksimum GPU Boost frekansı 1852 MHz’e ayarlanmış (1777 MHz referansına kıyasla) karta fabrika çıkışlı en yüksek hızlarını veriyor. MSI bu kart için herhangi bir fiyatlandırma rehberi sağlamıyor, ancak bir veya iki günden fazla tutması pek olası olmayan 329 $ ‘lık başlangıç ​​fiyatının üzerinde önemli bir primle gelmesini bekliyoruz.