Müşteri memnuniyeti anketi açıklandı: Apple zirvede!

2020 ve 2021 müşteri memnuniyeti anketlerinde Apple zirveyi oynuyor. Son olarak ortaya çıkan ankete göre şirket iPad ve Macbook dolayısıyla zirveye çıktı. Bu durum Amerikan Müşteri Memnuniyeti (ACSI) raporunda gün yüzüne geldi.

Bu yılki anket 7.960 müşteriyle gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri‘nde yapıldı ve kişiler rastgele seçildi. Şahıslarla 7 Temmuz 2020 ile 26 Haziran 2021 tarihleri arasında iletişim kuruldu.

Apple, geçen yılki yüzdelik dilimini korudu
Apple, yüzde 82 müşteri memnuniyeti oranı alarak geçen yılki üstünlüğünü korumayı başardı. Geçen yıl da aynı yüzdelik dilimi elde eden şirket cihazlarındaki memnuniyet oranını ortaya koymuş oldu. Apple’ı yüzde 80‘lik bir oran ile HP takip etti. Şirket 2020 yılında yüzde 77 oranla yer almıştı. Şimdi ise yüzde 3‘lük bir artış olduğunu görüyoruz.

Listenin diğer sıralarına baktığımızda üçüncü sırada geçen yıla oranla yüzde 1 değişimle Acer yer aldı. Onu da yüzde 79 ve 78 oranlarıyla Samsung ve Dell markaları takip etti. Samsung’a baktığımızda memnuniyet açısından önemli bir düşüş yaşadığını görüyoruz.

Tabletlerin memnuniyet oranlarında düşüş var
Yayınlanan müşteri memnuniyeti raporu şu anlık hangi ürünlere göre yapıldığını ortaya koymuyor. Bu yüzden şirketlerin kötü olduğu kulvarlar hakkında bir bilgi sahibi olamıyoruz. Ancak müşterilerin Samsung‘un tabletlerinden daha az memnun oldukları biliniyor.

Yukarıdaki rapora göre müşterilerin COVID 19 salgını sırasında tabletlerden bir yıl öncesine göre daha az memnun oldukları ortaya çıktı. Özellikle kategori puanının yüzde 78‘den 76‘ya düşmesi bunu açıkça ortaya koydu. Tabi bunun belli bir kitleyle gerçekleştiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Sizler Apple markasının 2021 Amerikan müşteri memnuniyeti anketi listesinin ilk sırasında olmasını nasıl buluyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

kaynak.shiftdelete.com