Sosyal medya dünyasının eğlenceli uygulaması: Bigo Live

Canlı yayın platformu Bigo Live, sunduğu özellikler ile sosyal medya ekosistemindeki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Giderek sanallaşan iletişim dünyasında etkileşim kurmanın yeni yollarından birinin canlı yayın yapmak olduğunu belirten Bigo, canlı yayın alanında akla gelen ilk isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

150’den fazla ülkede 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Bigo Live nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Canlı yayın yapmak neden bu kadar yükselişte? İşte cevapları..

Bigo Live nedir?
Instagram, Facebook ve YouTube gibi bir sosyal medya platformu olan Bigo Live, sağladığı farklı özelliklerle kullanıcılarına çok daha fazlasını sunmayı vadediyor. Canlı yayın yapma özelliği ile ön plana çıkan Bigo Live uygulaması; fotoğraf ve video paylaşım özelliğinin dışında kullanıcıların müzik, dans ve çeşitli yeteneklerini sergileyebildiği dinamik bir mecra olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Bigo Live geleneksel sosyal medyaya alternatif olarak, mobil oyun ve eğlence canlı yayını, 12 kişiye kadar anlık görüntülü sohbet ve eğlenceli yetenek içerikleri ile birçok kesimden farklı kullanıcının ilgisini çekmiş durumda. Peki Bigo Live’ı “sosyal medya ve canlı yayın fenomeni” haline getiren özellikler neler?

Üst düzey teknoloji
Yapay zeka ve makine öğrenmesi altyapısı ile kurulmuş olan uygulamada, canlı yayın yapan yayıncılar için her şey düşünülmüş durumda. Farklı efekt ve filtrelerin kullanılabildiği uygulamada, müzik ve dans gibi yetenek gösterileri için “Live House” isimli sanal bir konser alanı da bulunuyor. Binlerce kişinin aynı odada buluşarak yayıncı ile etkileşime girebildiği uygulamada, kullanıcılar destekledikleri kişiye uygulama içi hediyeler gönderebiliyor. Efsanevi mobil oyun canlı yayınları, müzik performansları ve dans gösterilerinin yapılabildiği uygulama, kullanıcılarına sosyal medya teknolojisinin tadını sonuna kadar çıkarabileceklerini vadediyor.

Eğlenceli ve Rekabetçi Etkinlikler
Bigo Live’ın en popüler özelliklerinden biri PK (Player Knock-out) olarak bilinen bir canlı yayın modu. Canlı yayın esnasında heyecanın ve eğlenceli anların yaşandığı bu etkinlikte belirli bir süre içerisinde en fazla etkileşim ve uygulama içi hediye alan kullanıcı kazananı belirliyor.

Karaoke yarışmaları, dans çarpışmaları gibi yeteneklerin sergilenmesi sonucunda kullanıcıların kazananı belirlemede oynadığı rol ise büyük. Uygulama üzerinden kazandıkları “elmas” adı verilen hediyeler ile önemli kazançların da elde edildiği uygulama yayıncı olmak ve yayıncılıktan para kazanmak isteyenlerin de büyük ilgisini çekiyor.

Yurtdışında da gittikçe popülerleşen uygulama ülkelerin sembolü haline gelen meydanlara yerleştirdiği büyük tanıtım görselleri ile de ününü genişletmek istiyor. Büyük etkinliklerde kazananların sergilendiği bu tanıtımlarda, yayıncılar Amerika’nın ünlü Times Meydanı’nda bile sergilenme şansı bulabiliyor.

Uygulama İçi Çeşitlilik
Reklamsız ve kullanımı tamamen ücretsiz olan Bigo Live, dileyen kullanıcılar için bazı uygulama içi satın alma özellikleri de sunuyor. Kullanıcılar sevdikleri içerik üreticileri ve yayıncıları desteklemek için “elmas” satın alabiliyor veya kendi hesaplarını daha üst seviyelere taşımak için uygulama içi satın almadan faydalanabiliyorlar.

24 saat kesintisiz etkileşim şansı sunan uygulamada dünyanın farklı yerlerinden arkadaşlar edinerek sohbet edebilir veya yeteneklerinizi sergileyerek keşfedilmenizi sağlayabilirsiniz. Müzik, spor ve dansın dışında farklı işletmeler, eğitim, yemek yapma, spor gibi çeşitli kategorideki içeriklerin bulunduğu uygulama, farklı amaçları olan kişileri bir araya getiriyor. Özetle Bigo Live’da hergün binlerce yeni içerik yayınlanıyor ve eğlenceli anlar paylaşılıyor!

Bigo Live Oyun (Mobile Gaming)
Oyun dünyasına yapılan Türkiye’deki yatırımların artması ile birlikte, birçok profesyonel oyuncuyu Bigo Live’da da bulmak mümkün. Oyun yayını yapmak için “Game Live” butonunu kaydırarak favori oyununuzu seçmeniz yeterli. Uzaktan erişim sayesinde etkileşimin oldukça yüksek olduğu oyun topluluğunun çok hızlı büyüdüğü bu kategoride izleyenlerin favori oyuncularını desteklemesi ve oyuncuların da yüksek kazançlar elde ettiği belirtiliyor.

Her ay büyük turnuva ve ödüllü yarışmaların yapıldığı oyun kategorisinde uygulama içi çoklu topluluk maçları de epey yaygın olarak bulunuyor.

Bigo Live nasıl kullanılır?
Android ve iOS sistemi olan her cihazda kullanılabilen sosyal medya uygulaması, fotoğraf paylaşma, canlı yayın akışı ve hayranlardan elde edilen hediyelerle yakın geleceğin en popüler sosyal medya platformu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yüzlerce farklı canlı yayına katılabildiğiniz uygulama, kullanıcı kitlesini dünyada her geçen gün artırıyor. Basit arayüzü sayesinde Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden insanlarla sohbet edebildiğiniz uygulamada arkadaş edinmenin, hayran kazanmanın ve içerik üreterek yayıncı dünyasına giriş yapmanın oldukça kolay olduğu ifade ediliyor.

Bigo Live App’i Google Play Store’dan indirmek için burayı Apple Store’dan indirmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

kaynak.shiftdelete.com