Twitter’da en çok kullanılan emoji belli oldu

Emojiler ilk olarak 1990‘lı yıllarda Japonlar tarafından kullanılmaya başlandı. Akıllı telefonlara da dahil edildiğinde kullanıcılar duygularını; mesajlar yerine emojilerle anlatmaya başladı ve çok daha popüler hale geldi.

Emojiler, sosyal medya platformlarında ve mesajlaşma uygulamalarında sıkça kullanılıyor. Açıklanan son bilgilere göre Twitter’da en çok kullanılan emoji yer değiştirdi.

Twitter’da en çok kullanılan emoji: Ağlayan yüz
Emojiler popüler hale geldiğinden beri, gözyaşlarıyla gülen emoji (😂); tüm platformlarda ve uygulamalarda büyük bir favoriydi. Emojipedia‘nın sunduğu aylık rapora göre artık ilk sırada ağlayan emoji (😭) yer alıyor.

Sonuç şok edici gözükse de; 2018 ile 2021 arasında atılan 1,68 milyar tweet’e göre hesaplanan grafiğe daha detaylı baktığımızda aslında ağlayan emojinin, uzun bir süredir kullanıldığı ancak; neredeyse 1 numarayı kaptırmayan gözyaşları içinde gülen emojiyi geçtiği ilk zaman dilimini gösteriyor. Toplanan veriler, yüksek sesle ağlayan emojinin; diğer emojilerden bu kadar büyük bir farkla en üst konuma ulaştığı anı bile gösteriyor.

En çok kullanılan emojinin değişmesinin başlıca sebepleri arasında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün (coronavirus) neden olduğu sokağa çıkma yasaklarının olduğu düşünülüyor.

Mart ayında atılan 48.89 milyon tweet‘te kullanılan emojilere baktığımızda üçüncü sırada yine üzgün bir surat bizi karşılıyor. Ardından yine gülen emoji yer alıyor. Diğer emojilerin kullanılma detaylarına aşağıda yer alan grafikten ulaşabilirsiniz.

Twitter geçtiğimiz aylarda kendi emojisi Twemoji’yi duyurmuştu
Twemoji‘yi 28 Şubat 2021’de tanıtan Twitter artık uygulama içerisinde kendi emojilerini kullanabileceğini duyurdu. Ayrıca kullanıcılara hikayelerine yeni gelen emojileri kolaylıkla eklemeleri için arama seçeneği bile sunduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra Twemoji, kullanıcıların ruh hallerini Fleet çerçevesi ile göstermelerine de yardımcı olacak.