• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • FOOTER 7
Vites Kulesi Nedir?

Vites Kulesi Nedir?

Otomobiller, günlük yaşamımızda ulaşım için sıklıkla kullanıldığı için arıza durumları yaşanır.

ABONE OL
20 Ekim 2023 14:09
Vites Kulesi Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomobiller, günlük yaşamımızda ulaşım için sıklıkla kullanıldığı için arıza durumları yaşanır. Özellikle uzun yol sonucunda yüksek kilometre yapan araçlarda vites kulesi arızalanması gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Vitesinde değiştirilmesini algılayarak şanzımana ileten vites kulesi, zamanla arıza yapar ya da eskir. Bunlara bağlı olarak araç kullanılamaz duruma gelir. Dolayısıyla bu tür durumlarda muhakkak destek alınmalıdır.

Vites Kuleleri Ne İşe Yarar?

Vites kulesi, her araçta muhakkak bulunur. Vitesin çeşidi, vitesin kulesinin bulunmasında değil çalışmasında etkilidir. Eski tip manuel araçlarda kollar ve burçlar yardımıyla iki yönlü çalışır. Otomatik araçlarda ise tek yönlü çalışır.

Aynı model araçlarda vites çeşidi farklıysa çalışma prensipleri de farklılık gösterir. Çünkü vites kolundaki değişiklik, vites kuleleri tarafından şanzımana iletilir. Vites kolunun sık hareket etmesi, küçük boşlukların oluşmasına ya da vitesin geçmemesine neden olabilir. Tüm bunlar, vites kulesi arızalanması olarak adlandırılır.

0002606098 kodlu vites kulesi ürünümüze buradan ulaşabilirsiniz.

MK585079 kodlu ürünümüze buradan ulaşabilirsiniz.

Vites Kulesi Neden Arızalanır?

Vites kulesi, sık karşılaşılan bir arıza türü olmasına rağmen birçok sürücü tarafından bilinmez ya da arızalanmaz. Otomatik vites araçlarda bu arıza nadir görünse de manuel araçlarda sıklıkla yaşanır.

Manuel vitesli bir araçta vites kolu çok kullanıldığında burçlar aşınmaya başlar. Ardından boşluklar oluşmaya başlar. Bu boşluklar onarılmadığında vites kolu sürücünün kontrolünden çıkar. Kullanılamaz duruma gelen araç için çekici çağrılmak durumunda kalınır.

Otomatik vitesli araçlarda vites kulesi arızası boşluklardan kaynaklanmaz. Sadece konum ayarı arızalanır. Yani şanzıman R noktasındayken vites kolu farklı bir konumda olabilir. Bu durum kısa süreli bir soruna neden olmasa da ileriki dönemlerde büyük problemlere neden olabilir. P konumu kullanılamaz.

Vites Kulesi Arızası Nasıl Çözülür?

Vites kuleleri arızalarında birçok öneri bulunabilir. Ancak arıza türüne göre çözüm farklı olacağı için her sorunda tavsiye yöntemi bir olamaz. Örneğin; manuel vitesli bir araçta problemin çözümü, vitesi kulesine ait tamir takımının kullanılmasıdır. Tamir takımı yoksa araca uygun parça bulunmalıdır.

Otomatik vitesli araçlarda ise farklı bir yöntem uygulanır. Bozulan konum ayrı düzeltilir. Vites halatında bir sorun görüldüyse değişim yapılmalıdır.

Sorunu tespit etmek, doğru çözüm yolunu bulmak ve profesyonel bir çalışma yapmak, işini iyi yapan bir firmayla mümkündür. Biz, bu firmalardan biriyiz. Vites kuleleri arızalarında işinde uzman ekibimiz ve birçok ekipmanımızla sorunlarınızı çözüyoruz.

Vites Kulesi Arıza Fiyatları

Vites kulesi arıza fiyatları, birçok etkene göre belirlenir. Aracın vites türü, arızanın boyutu ve çözüm yöntemi, bu etkenlerden bazılarıdır. Arıza, sadece bir neden bağlı olmayabilir. Arızanın büyüklüğü, işçilik ve zamanı da etkiler.

Vites kulesi arızalarının doğru yapılmaması, daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Araç kullanılamayacak duruma gelebilir ve değeri düşer. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak, uygun fiyata kaliteli vites kulesi arıza hizmetleri almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

bosch servisi