YouTube videolardaki ‘beğenmeme’ sayısını gizleyecek

YouTube yıllardır kullanıcıların “beğen” ya da “beğenme” butonlarını kullanarak platformdaki videoları değerlendirmesine izin verdi. Fakat Google’ın sahibi olduğu dijital içerik ağı, yakında bu derecelendirmeye bir sınırlama getirecek.

Başparmak aşağı butonu bireysel YouTube kullanıcıları için kimi zaman zorbalık olarak kullanılabiliyor. Bunun önüne geçmek isteyen platform, “beğenmeme” sayısını gizleyen yeni bir tasarımı test etmeye başladığını duyurdu.

‘Beğenmeme’ sayılarını yalnızca YouTube Studio’da görünecek
İçerik üreticileri odaklı yeni çalışmalarını “küçük bir deney” olarak tarif eden YouTube, yeniliklere açıklık getirdi. Kanal sahiplerinin refahına odaklandıklarını dile getiren platform, ‘dislike‘ butonu ile ilgili değişiklikleri şöyle açıkladı:

“Genel ‘beğenmeme’ sayısını göstermeyen birkaç yeni tasarım test aşamasında. Önümüzdeki haftalarda bu tasarımlardan birini görebilirsiniz. İçerik üreticileri, YouTube Studio üzerinden tam beğeni ve beğenmeme sayılarını yine de görüntüleyebilecek.”

YouTube Studio kontrol paneli üzerinden kanal sahipleri izleyicilerinden gelen geri bildirimleri kontrol edebilecek. Platform bunu algoritmanın daha iyi çalışması ve nefret kampanyalarını önlemek için gerçekleştirecek. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse 2018 yılında Rewind, en çok dislike alan video rekoru kırmıştı. 2,9 milyon beğeniye karşı 19 milyon beğenmeme vardı. Ayrıca yine bir dizi negatif içeriğe sahip yorum yazılmıştı.

Peki ya siz YouTube’un bu yeniliğini nasıl değerlendiriyorsunuz? ‘Beğenmeme’ butonunun gizlenmesi sizce de linç kampanyalarının önüne geçebilecek mi? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.