• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • FOOTER 7
AB, Rusya’nın enerjiyi ruble ile ödeme şartına karşı çıkıyor

AB, Rusya’nın enerjiyi ruble ile ödeme şartına karşı çıkıyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sonucu olarak yaptırımlara maruz kalan Rusya, gaz sevkiyatını ruble şartına bağlamıştı.

ABONE OL
3 Mayıs 2022 11:47
AB, Rusya’nın enerjiyi ruble ile ödeme şartına karşı çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sonucu olarak yaptırımlara maruz kalan Rusya, gaz sevkiyatını ruble şartına bağlamıştı. Avrupa Birliği (AB) ise Rusya’nın enerjiyi ruble ile ödeme şartına karşı çıkıyor.

Rusya’nın enerjiyi ruble ile ödeme şartına karşı çıkan Avrupa Birliği (AB) Enerji Komiseri Kadri Simson, “Ruble ile ödeme AB’nin yaptırım kararlarını ihlal etmektir.” açıklamasını yaptı.

AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Komiseri Simson, AB Enerji Bakanlarının kilit rolde olduğunu söyleyerek, yaşanan gelişmelerin endişe verici olduğunu ve bu duruma en iyi cevabın birlik halinde olmak olduğunu belirtti.

Rusya’nın enerji karşılığında ruble ile ödeme yapılması ve bunun için Rusya’da hesap açılması talebini AB’nin reddetme hakkına sahip olduğunu bildiren Simson, “Ruble ile yapılacak herhangi bir ödeme AB tarafından uygulanan yaptırım kararlarının ihlal edilmesi anlamına gelir’’ ifadelerini kullandı.

“İşletmeler için kurallar belirlenmiştir ve buna uymaları gerekir” diyen Simson, “Ödemeler ya euro ya da doları olarak ödenmeye devam etmelidir’’ dedi.

Rus gazını ikame edecek başka bir fosil yakıt kaynağı bulunmadığını, buna alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini söyleyen Simson, AB Komisyonu tarafından sunulacak olan REPowerEU programı ile AB’nin enerji ihtiyaçlarını karşılayacak çözümleri üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

İLKHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

bosch servisi