iOS 15 için tarih belli oldu: Hangi modellere geliyor?

Apple’ın iOS 15 ve yeni yazılımlarını tanıtacağı WWDC 2021 etkinliği için tarih verildi. Şirketin önemli yenilikleri tüm dünyayla paylaştığı konferans 2020’de olduğu gibi bu yıl da dijital ortamda gerçekleşecek.

Apple WWDC 2021 etkinliğini 7 Haziran’da düzenleyecek
Apple’ın üst yönetiminden Greg Joswiak’ın attığı tweet, WWDC 2021 tarihini bizlere gösteriyor. Etkinlikte iOS 15, macOS 12 ve watchOS 8’in tanıtılacağını tahmin etmek pek zor değil. Zira her yıl bu işletim sistemleri güncelleniyor ve bu güncellemeler WWDC’da tanıtılıyor.

Gözler ise iOS 15 tanıtımda olacak. iPhone 12 serisi iPhone 11 serisi, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPhone SE (2. Nesil) modelleri bu güncellemeyi alacak. iPhone 6s serisinin desteği ise kesilecek.

Geçen yıl neler oldu?
Geçtiğimiz yıl Mac bilgisayarlar için önemli bir adım atıldı. Intel işlemci platformunu terk ederek kendi ARM tabanlı işlemcilerini üretme kararı alan üretici, bu adımla bir dönüşüm sürecini başlatmış oldu. Mac’lerin verimliliğini artırıp üretim maliyetlerini düşüren bu değişikliğin ilk duyurusu WWDC 2020’de yapılmıştı.

Yapılan duyurudan birkaç ay sonra ARM tabanlı Apple M1 işlemcisi duyuruldu. Bu işlemciyi kullanan yeni nesil Mac mini ve Macbook Air de piyasaya sürüldü. Bu geçişin önemli bir hususu olan program desteği ile ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Yakın zamanda Adobe ürünlerinin Apple M1 işlemcisiyle yüzde 100 uyumlu hale gelmesi olumlu bir gelişmeydi.

Bu donanımsal değişikliğin dışında macOS 11 , watchOS 7 ve iOS 14 güncellemeleri de dikkat çeken detaylar arasındaydı. Yayımlanan güncellemelerle birçok önemli değişiklik yapıldı.