• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • FOOTER 7
Twitch’te kara para soruşturmasında yeni iddia

Twitch’te kara para soruşturmasında yeni iddia

Canlı yayın platformu Twitch üzerinden 2 bin 400 kişinin yaklaşık 10 milyon dolarlık kara para akladığı iddiasına ilişkin e-sporcu Hüseyin Can Yıldırım, elindeki tüm bilgi ve belgeleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Konuyu TBMM'ye taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,

ABONE OL
5 Kasım 2021 23:04
Twitch’te kara para soruşturmasında yeni iddia
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medyada geçtiğimiz günlerde sızdırılan belgelerde, canlı yayın platformu Twitch üzerinden yaklaşık 10 milyon dolarlık bir kara para aklandığı iddia edilmişti.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in TBMM gündemine taşıdığı dolandırıcılık iddiasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlatmıştı.

HAKSIZ KAZANÇ İDDİALARINA DAİR BİLGİLER SUNDU

e-sporcu Hüseyin Can Yıldırım, elindeki tüm bilgi ve belgeleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile paylaştığını ve suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Suç duyurusunda şüphelilerin Twitch’te bir takım teknik yöntemlere başvurarak çalıntı kredi kartlarını kullandığı bazı kullanıcıların da söz konusu eylemlere iştirak ettiği ve haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla birlikte, konu hakkında internet üzerinden toplanan bilgi ve belgeler savcılığa sunuldu.

“BAŞKA BİR SUÇ DAHA ORTAYA ÇIKTI”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hüseyin Can Yıldırım’a cevaben sosyal medya paylaşımında, “Yaklaşık 2 bin 400 yayıncının 10 milyon dolara yakın kara para akladığı ortaya çıktı. Konunun bir çok mağduru var. Temiz bir alanda rekabet etmek isteyen Espor takımları da bunlar arasında. TBGDrakhanXL’a (Hüseyin Can Yıldırım) suç duyurusunda bulunduğu için teşekkür ederiz” dedi.

Tekin, “Bu konuyla ilgilenirken başka bir suç daha ortaya çıktı. Sigorta ve avukatlık şirketleri ile başka kurumların verileri kullanılarak kimlik hırsızlığı yapılıyor. Hatta insanların kişisel verileri satılıyor, bu bilgiler ifşa edilerek insanlar tehdit ediliyor” açıklamasında bulundu.

CANLI YAYIN SIRASINDA KİMLİK BİLGİLERİNİN İFŞASIYLA TEHDİT

Öte yandan sosyal medyada iddialara karşı “Temiz Twitch” kampanyası başlatan bazı Twitch yayıncıları, kimlik bilgilerinin ifşalanmasıyla tehdit edildiklerini söyledi.

Ünlü Twitch yayıncısı Pelin Baynazoğlu (Pqueen), geçtiğimiz gün canlı yayını sırasında açık ev adresi, kimlik numarası ve telefon numarasının “bit” bağışı yapan kişiler tarafından ifşa edildiğini duyurdu.

Kaynak: Sözcü

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.