• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • FOOTER 7
Lego Oyuncakların Özellikleri Nelerdir?

Lego Oyuncakların Özellikleri Nelerdir?

Lego bir oyuncak türüdür ve fikir açısından mucizevi bir buluştur. Ayrıca çocukların ince motor gelişimleri için çok önemlidir.

ABONE OL
10 Ocak 2022 11:18
Lego Oyuncakların Özellikleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lego bir oyuncak türüdür ve fikir açısından mucizevi bir buluştur. Ayrıca çocukların ince motor gelişimleri için çok önemlidir. Çocuklar ile birlikte ebeveynler de lego oyuncak sayesinde kaliteli zamanlar geçirebilir. Yeterince çaba gösterildiği takdirde günümüz çocuk oyuncaklarından olan legonun mantığı çözülebilir ve yaklaşık 3-5 santimetre boyutlarında olan dikdörtgen, kare, üçgen prizması şeklindeki bu oyuncak grubu sayesinde düşünce dünyasında yepyeni boyutlara yer açılabilir. Termoplastik polimer yapısında ve daha sonrasında akrilonitril bitadien strien maddesiyle kaplanan legolar, sağlamlıklarıyla bilinir. Büyükanne ve büyükbabalardan kalma oyuncaklar bu yüzden seneler boyunca kullanılabilir. Dünya çapında legoların üretimi 1949 yılına kadar dayanır. İlk üreticisi Danimarkalı bir iş adamıdır ve kendi torunları için bu fikri hayata geçirmiştir.

Legolar kaç yaşındaki çocuklar için uygundur?

Lego oyuncaklarla çocuklar, bilinçli bir şekilde yutmalarını sağlayana kadar oynamamalıdır. En erken 5 yaşına gelince uzmanlar legoların çocuklar için daha uygun olduğunu söylemektedir. 5 yaşından büyük çocuklar legolarla çok sayıda motifler yani ev, araba, insan, hayvan, dağ, nehir, deniz gibi nesneleri yaratabilir. Üst sınır için de belli bir yaş değeri yoktur. Ebeveynler bile çocuklarıyla oyun oynayıp vakit geçirebilir. Küçükler için yanlarında durup yutmamaları için ebeveynlerden birinin ya da gözetmenin kontrol etmesi gerekir. Çünkü legoların çok büyük parçaları olduğu kadar küçük modelleri de bulunur. Çocuklar henüz ufak yaşlarda sağlıkları için nelerin zararlı olup olmadığını bilmezler. Dolayısıyla hemen her gördüklerinin tadına bakmak ister ve ağızlarına götürürler. Küçük lego parçalarını yutan bir çocuğun ilk yardıma ve acil hastaneye kaldırılmaya ihtiyacı olabilir.

Lego oyuncakların göz alıcı çeşitliliği ve bunlardan harika projelerin ortaya çıkması pek çok çocuğu cezbeder. Yapıları itibariyle hammadde açısından lego alırken kontrol edilmesinde fayda vardır. Çünkü plastik oranı fazla olan legoların sağlığa zararı da oldukça yüksektir. Haftanın belirli gün ve saatlerinde geniş bir oyun alanına legoların tüm parçaları serilerek çocukların oynaması gözetmen eşliğinde sağlanabilir. Bu sayede 5 yaşından büyük çocukların hem ince motor becerileri hem de hızlı düşünebilme kapasiteleri gelişecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

bosch servisi