• HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • FOOTER 7
Adsl Hız Testi

Adsl Hız Testi

Aktif olarak kullanılan internet bağlantısının anlık hızını gösteren teste adsl hız testi denir.

ABONE OL
17 Nisan 2022 23:09
Adsl Hız Testi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aktif olarak kullanılan internet bağlantısının anlık hızını gösteren teste adsl hız testi denir. Test ile internetin bağlantı ölçülürken bağlantının kalitesini dosya indirme ve yükleme hızlarını da yine bu test ile ölçmek mümkündür. Bu teste speed test de denilmektedir.

Testten doğru sonuç alabilmek için başlatmadan önce güncelleme işlemleri, cihaz ve programların kapatılması gerekir. Testten önce yapılması gereken işlemleri yapmadan başlatmak doğru sonuç almak için uygun değildir. kısaca test sayfası dışındaki tüm sayfalar kapatılarak, internete bağlı olan tablet, telefon ve televizyon gibi cihazların da internet bağlantılarının kapatılması gereklidir.

Santral uzaklığı, altyapı kalitesi ve arızalar, altyapıyı kullanan kişilerin sayısı, evin iç tesisatı ve modem gibi hızı etkileyen dış etkenler ile birlikte servis sağlayıcılarının sunduğu hizmetin kalitesi hızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Adsl hız testi yapmak için önce kablolu modemin Ethernet kablosu takılmalı sonrasında test başlatılmalıdır. Testin başlatılmasıyla birlikte test merkezi önce bulunulan konumu sonrasında en yakın sunucuyu tespit eder. Sunuya sinyal gönderir ve alınan yanıtın süresi bağlantı hızını gösterir. Test merkezi birkaç sinyal gönderir ve bilgisayara veri indirimi yapar. İndirilen verinin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak hızı hesaplanır. Bu hesaplama işlemi de internet bağlantısının dosya indirme hızını gösterir.

Dış etkenleri kontrol ederek test periyodik aralıklarla düzenli olarak yapıldığında bağlantının gerçek hızı tespit edilebilmektedir. Bu işlem ile servis sağlayıcının taahhüt ettiği hız ile hizmette verdiği hızın tutarlı olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Adsl hız testi için web sayfamızı ziyeret edebilirsiniz: https://www.hiztesti.me

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

spor günlük