Xiaomi, ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak için harekete geçti

Apple, Huawei ve Samsung’un başarısının ardından, diğer akıllı telefon üreticileri de kendi işlemcilerini üretmek için kolları sıvadı. Bu şirketlerden biri olan Xiaomi, işlemci üretmek için yaptığı yatırımları büyütmeye hazırlanıyor.

Olası ABD ambargosundan zarar görmek istemeyen Çinli akıllı telefon üreticisi, dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalara başlamış durumda. Şirket, bunun yaşanmaması için teknoloji altyapısını güçlendiriyor.

Xiaomi, işlemci çalışmalarını hızlandırıyor
İddialara göre, işlemci üretimi konusundaki çalışmalarını hızlandırmak isteyen Xiaomi, bu alandaki yatırımlarını yüzde 34 artırma kararı aldı. Çinli teknoloji devi her ne kadar bu alanda yeni gibi gözükse de, bir süredir işlemci üretimi için çalışmalar yapıyor.

Konuyla ilgili çalışmalar hakkında konuşan Xiaomi‘nin kurucusu Lei Jun, “Xiaomi’nin işlemcilere yatırım yapmasının üzerinden yedi yıl geçti. C1, şirketin işlemci üretimindeki hedeflerinde sadece küçük bir adım. Ancak önümüzdeki yol uzun ve zorluklarla dolu. Yine de bunu başarmak için azmimiz ve sabrımız var. “

Xiaomi, işlemci dışında başka donanım parçalarına olan yatırımlarını da sürdürüyor. Bunlar arasında ise kamera lensleri ve ekran teknolojileri de bulunuyor. Çinli teknoloji devinin bu alandaki yatırımları da yüzde 25 artıyor.

Xiaomi, Huawei ile aynı duruma düşmek istemiyor
Aslında Xiaomi‘nin endişeleri yersiz değil. Bir başka Çinli teknoloji şirketi olan Huawei’de, kısa süre önce benzer yatırımlar yapmak zorunda kaldı. Bir kaç yıl önceki Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşından etkilenen şirket, casusluk ile suçlandı ve ABD’li firmalarla çalışması yasaklandı.

Özellikle Google servislerine ve yonga tedarikçilerine erişimi kesilen şirket, oldukça zor dönemler geçirdi. Bu süreçte tedarik konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan Huawei, alt markası olan Honor’u bile satmak zorunda kaldı.

Huawei ile aynı duruma düşmek istemeyen Xiaomi, hazırlıklarını önceden yapıyor. İlk işlemcinin ne zaman hazır olacağı şimdilik net değil. Ancak çalışmaların yedi yıldır sürdüğünü göz önüne alırsak, çok beklememize gerek yok gibi duruyor. İşlemciyi kullanan ilk telefonun performansının nasıl olacağı ise merak konusu.