Xiaomi bombayı patlattı: Elektrikli otomobil geliyor

Elektrikli otomobil sektöründe akıllı telefon üreticilerinin girişimleri devam ediyor. Geçtiğimiz ay elektrikli otomobil sektörüne gireceği konuşulan ve bu iddiaları reddeden Xiaomi’den resmi açıklama geldi.

Xiaomi resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şirketin bu sektöre büyük bir yatırım yapacağı açıklanırken Xiaomi Akıllı Elektrikli Otomobil adındaki aracı ne zaman görebileceğimiz konusunda da ayrıntılar yer alıyor.

Xiaomi elektrikli otomobil resmiyet kazandı
Bugün düzenlenecek ikinci etkinlikte ayrıntıların belli olacağı elektrikli otomobil hakkında şirketten dev bir yatırım geliyor. Şirket, elektrikli otomobil sektörü için tam 10 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı ve önümüzdeki üç yıl içerisinde elektrikli otomobilin yola çıkmasının beklendiğini aktardı.

Şirkete yakın isimler, kesin olarak Xiaomi Car (Mi Car) adında bir elektrikli otomobil üretileceğini aktardı. Açıklamadaki bir başka detay ise bu sürecin sadece otomobilleri kapsamadığı. Xiaomi Smart Electric Vehicles tanımlamasına bakılacak olursa, Mi Scooter tarzında daha çeşitli bir ürün yelpazesi düşünülüyor.

Bilindiği üzere Apple, Google, Sony ve Huawei gibi teknoloji devlerinin elektrikli araç alanına büyük bir ilgi duyduğu bir gerçek. Üstelik Çin anakarasındaki elektrikli otomobil talebinin artışı düşünüldüğünde, söz edilen süreden daha erken bir zamanda Xiaomi’nin otomobili karşımıza çıkabilir.